zadzwoń do nas

+48 606 767 965

Jakie są koszty budowy i utrzymania drewnianej altany?

drewniana altana

Drewniana altana w ogrodzie może pełnić wiele funkcji. Przede wszystkim doskonale sprawdza się w roli strefy wypoczynkowej. Nadaje się do codziennego relaksu z filiżanką kawy czy też jako przestrzeń do organizacji rodzinnych spotkań. Budowa takiej konstrukcji nie wydaje się skomplikowana, ale niewątpliwie generuje koszty. Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć? W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć tę kwestię, analizując czynniki wpływające na koszt budowy i utrzymania drewnianej altany.

Co wpływa na koszt budowy drewnianej altany?

Nie da się jednoznacznie oszacować kosztów budowy drewnianej altany, gdyż ten zależy od kilku czynników. Przede wszystkim warto wspomnieć o materiale, z jakiego będzie wykonana konstrukcja. Na rynku dostępne są różne rodzaje drewna, które różnią się ceną oraz właściwościami. Wybierając gatunki drewna, takie jak sosna czy świerk, można zaoszczędzić na wydatkach, ale należy pamiętać o tym, że wymagają one częstszych zabiegów konserwacyjnych. Z kolei drewno egzotyczne jest droższe, ale bardziej odporne na warunki atmosferyczne i szkodniki.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt budowy altan drewnianych jest metraż. Im większa konstrukcja, tym więcej materiałów będzie potrzebnych do jej wykonania. Ponadto większa altana może wymagać zastosowania dodatkowych elementów konstrukcyjnych, takich jak podmurówka czy fundamenty, co również wpłynie na koszt inwestycji. Projekt altany także ma znaczenie dla kosztów budowy. Można wybrać gotowy projekt dostępny w katalogach lub skorzystać z usług architekta, który przygotuje indywidualny projekt dostosowany do potrzeb i oczekiwań inwestora. Warto pamiętać, że im bardziej skomplikowany i rozbudowany on będzie, tym wyższe będą koszty realizacji.

Czy utrzymanie drewnianej altany generuje wysokie koszty?

Utrzymanie drewnianej altany nie musi generować wysokich kosztów, jednak warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim, drewno jako materiał naturalny wymaga regularnej konserwacji, aby zachować swoje właściwości oraz estetyczny wygląd. W zależności od rodzaju drewna oraz warunków atmosferycznych, konieczne może być malowanie lub impregnacja co kilka lat. Koszty utrzymania altany wiążą się zatem zwykle z zakupem farb i impregnatów.

Należy również pamiętać, że decydując się na tego rodzaju inwestycję, warto skorzystać z usług firmy z wieloletnim doświadczeniem. Mamy wówczas pewność, że nasz produkt zostanie wykonany z należytą starannością.

Wróć do bloga