zadzwoń do nas

+48 606 767 965

Konserwacja altan drewnianych

Konserwacja altan drewnianych

Drewno to piękny i naturalny materiał, ale wymaga regularnej konserwacji, aby zachować swój wygląd i trwałość. Zwłaszcza altany, narażone na działanie czynników atmosferycznych, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. W tym wpisie na blogu przedstawimy kilka wskazówek, jak dbać o altanę drewnianą, aby służyła Ci ona przez wiele lat.

Czyszczenie altany:

Przed konserwacją należy dokładnie wyczyścić altanę. Do tego celu można użyć wody z mydłem lub specjalnego preparatu do czyszczenia drewna. Należy usunąć wszystkie zabrudzenia, kurz i mech.

  1. Okresowe sprzątanie: Regularnie usuwaj liście, kurz i inne zabrudzenia z powierzchni altany. Używaj do tego miękkiej szczotki i wody z mydłem.
  2. Usuwanie glonów i mchu: W przypadku pojawienia się glonów lub mchu, użyj specjalnego preparatu do ich usuwania.
  3. Mycie ciśnieniowe: W wyjątkowych sytuacjach możesz użyć myjki ciśnieniowej, ale pamiętaj, aby ustawić niskie ciśnienie, aby nie uszkodzić drewna.

Impregnacja altany:

Najważniejszym elementem konserwacji jest impregnacja drewna. Impregnat chroni drewno przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, grzybów i owadów. Należy wybrać impregnat odpowiedni do rodzaju drewna i zastosować go zgodnie z instrukcją producenta.

Nasza firma maluje natryskowo farbą firmy Nelfalite Woodcoating WD 660 – wielofunkcyjne żywice.

  1. Wybór impregnatu: Wybierz impregnat odpowiedni do rodzaju drewna, z którego wykonana jest Twoja altana. Impregnaty powinny chronić przed szkodnikami, grzybami, promieniowaniem UV i wilgocią.
  2. Nakładanie impregnatu: Dokładnie nałóż impregnat na wszystkie powierzchnie altany, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Częstotliwość impregnacji: Impregnację należy powtarzać co kilka lat, w zależności od rodzaju impregnatu i warunków atmosferycznych.

Dodatkowe wskazówki:

  • Regularnie sprawdzaj stan altany i naprawiaj wszelkie uszkodzenia.
  • W zimie zabezpiecz altanę przed śniegiem i mrozem.
  • Nie ustawiaj altany w bezpośrednim sąsiedztwie drzew i krzewów.
  • Do altany drewnianej dobierz odpowiednie meble i dekoracje.

Podsumowując:

Konserwacja altany drewnianej nie jest skomplikowana, ale wymaga regularności. Stosując się do naszych wskazówek, możesz zapewnić swojej altanie długowieczność i piękny wygląd.

Wróć do bloga